دریاچه ارومیه و ....

پژوهشکده ارومیه به خوبی معرفی نشده است

وی به تجهیزات پیشرفته این پژوهشکده اشاره کرد و گفت: بسیاری از اساتید و پژوهشگران سرشناس کشور مانند دکتر علم الهدی (استاد دانشگاه صنعتی شریف) و دکتر تجریشی(مسئول علمی ستاد ملی احیایدریاچه ارومیه) پس از بازدید از پژوهشکده دریاچه ارومیه، امکانات و تجهیزات آن را برای اجرای طرح های مربوط به دریاچه  عالی دانستنه اند.

به گفته وی، تبلیغات مناسبی در جهت شناساندن امکانات و توانایی های این پژوهشکده صورت نگرفته و این مرکز مورد کم توجهی مسئولان مربوطه قرار گرفته است.

وی اضافه کرد سال گذشته به همت مسئولین پژوهشکده، کنفرانس بین المللی بحران دریاچه ارومیه برگزار شد که به اذعان شرکت کنندگان مشهور خارجی طرح های پیشنهادی دانشگاه ارومیه از اعتبار و سطح علمی بالایی برخوردار بوده و تحسین ان ها را بر انگیخت.

احداث پژوهشکده جدید در شرایط اقتصادی فعلی توجیهی ندارد

بنیان گذار پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه افزود: با توجه به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی، کادر علمی، فضای 6000 متری نوساز پژوهشکده دریاچه ارومیه و مهم تر از آن ها نزدیکی این پژوهشکده به دریاچه ارومیه، تاسیس پژوهشکده مشابه در شهرهای دیگر با صرف هزینه های گزاف توجیهی ندارد.

وی تصریح کرد: از ستاد احیای دریاچه ارومیه انتظار داریم  به دانشگاه ارومیه و پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه اعتماد کنند و اگر اطلاعات کافی نسبت به آن ندارند بیایند بررسی کنند.مطمئناً دانشگاه ارومیه و پژوهشکده استحقاق بیشتری در خصوص در خصوص انجام یا نظارت بر  طرح های مربوط به احیاء دریاچه دارند.

حب نقی با انتقاد از نحوه تقسیم طرح های مصوب ستاد مرکزی احیای دریاچه ارومیه گفت: اکثر طرح های تصویب شده به دستگاه های اجرایی واگذار شده است که تجربه و اطلاعات کافی در این زمینه را ندارند.

وی اظهار کرد: برای مثال طرح پژوهشی " آینده پژوهشی دریاچه ارومیه " به سازمان محیط زیست آذربایجان شرقی واگذار شده در حالی که تجهیزات، کادر علمی و توانایی هایی که دانشگاه ارومیه در این زمینه دارد به هیچ عنوان در تبریز وجود ندارد.

نامه مشترک امام جمعه ارومیه و رئیس دانشگاه به معاون اول رئیس جمهور

رئیس دانشگاه ارومیه به نامه مشترک وی و امام جمعه ارومیه اشاره کرد و گفت: در متن این نامه اعلام شده که باتوجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی و اوضاع اقتصادی کشور، احداث پژوهشکده مشابه در شهر دیگری موازی کاری و هدر دادن بیت المال است.

وی اظهارکرد: در این نامه که بدست معاون اول رئیس جمهور رسید، بنده و حجت الاسلام قریشی به واگذاری طرح های پژوهشی ستاد احیا به دستگاه هایی که تخصص و تجهیزات و تجربه در زمینه مطالعات دریاچه ارومیه ندارند اعتراض شده و این در حالی است که دانشگاه ارومیه در کنار دریاچه ارومیه باتمام امکانات مورد غفلت قرار گرفته است.

دبیر کمیته استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: امیدواریم با پیگیری های صورت گرفته توسط نماینده ولی فقیه در استان و مسئولان دانشگاه ارومیه، دیدگاه ستاد مرکزی احیای دریاچه ارومیه نسبت به توانمندی های این دانشگاه و پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه تغییر کند.

انتهای پیام/

     
 
 
 
 
 
 
تاریخ درج خبر: 1393/09/02    -    ساعت درج خبر: ١٣:۴۶   -  شماره خبر: ١٩١٠٠٩ 
 
/ 0 نظر / 41 بازدید