ساخت بلندترین سد بتنی جهان فردا در لرستان

وی در مورد اهداف و منافع ساخت این سد برای کشور، گفت: هدف از ساخت این سد نصب یک هزار و 500 مگاوات ظرفیت نیروگاه برقابی است که امکان تولید سالانه سه هزار گیگاوات ساعت برق، کنترل سالانه پنج میلیارد مترمکعب آب در حوزه رودخانه دز و بختیاری را فراهم می سازد.

وی خاطر نشان کرد: جلوگیری از ورود رسوب های رودخانه بختیاری به مخزن سد دز و افزایش عمر مفید آن سد، همچنین ایجاد یک مخزن مطمئن آب برای سه نیروگاه جریانی حد فاصل سد بختیاری و سد دز بر روی رودخانه دز که در آن طرح ها نیز در مجموع 930 مگاوات ظرفیت برقابی نصب خواهد شد، از جمله اهداف اجرای این سد است.

وی، امکان مدیریت بهینه منابع آب به منظور افزایش سطح زیر کشت زمین های پایین دست، کنترل سیلاب های مخرب فصلی و افزایش ایمنی سد دز را از دیگر اهداف مهم ساخت سد بختیاری برشمرد.

مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در مورد سایر اهداف این پروژه اضافه کرد: با بهره برداری از این پروژه ملی امکان استفاده از قابلیت های گردشگری، طبیعی و تاریخی در استان لرستان فراهم خواهد شد.

وی در خصوص تامین منابع مالی این پروژه، گفت: طی تصویب نامه ای که از سوی هیات وزیران صادر شده است، اموال و دارایی های نیروگاه های شهید رجایی 1 و 2 و مسجد سلیمان به منظور اجرای طرح سد و نیروگاه بختیاری اختصاص یافته است.

رضازاده همچنین در خصوص مطالعه های انجام شده در مورد این پروژه، اظهار داشت: کار مطالعه این سد از سال 1371 آغاز شده و تا سال 1388 زیر نظر مشاوران و کارشناسان داخلی و خارجی مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته است، ضمن آن که تاکنون 1500 میلیارد ریال اعتبار جهت احداث پروژه های زیرساختی شامل راه دسترسی اصلی، راه های دسترسی داخلی، سامانه انحراف و مطالعه این طرح هزینه شده است.

وی افزود: سد بختیاری به عنوان بلندترین سد بتنی دو قوسی جهان در 80 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد و در میان ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس در مجاورت ایستگاه تنگ پنج راه آهن سراسری(هشتمین ایستگاه حدفاصل درود - اندیمشک) ساخته می شود.

رضازاده خاطر نشان کرد: این سد از نوع بتنی دو قوسی با ارتفاع 325 متر و طول تاج 509 متر طراحی شده و برای ساخت آن چهار میلیون و 800 هزار مترمکعب بتن ریزی مورد نیاز است.

وی اضافه کرد: نیروگاه سد بختیاری از نوع زیر زمینی و با شش واحد توربین به قدرت 250 مگاوات ساخته خواهد شد و ظرفیت تولید این نیروگاه یک هزار و 500 مگاوات و با ظرفیت تولید سالیانه سه هزار گیگاوات ساعت خواهد بود.

رودخانه بختیاری به عنوان یکی از دو سر شاخه اصلی رودخانه دز از ارتفاعات جنوبی اشترانکوه سرچشمه می گیرد و در 45 کیلومتر بالاتر از سد دز به رودخانه سزار می پیوندد.

/ 0 نظر / 67 بازدید